Vijesti

Tehnička studijska posjeta Parizu od 8. do 12. jula 2019. godine

The delegation of the technical study visit to Paris

Delegacija iz Bosne i Hercegovine (BiH) posjetila je Pariz u okviru tehničke studijske posjete, u sljedećem sastavu:

  • g. Mahmut Švraka, glavni tužilac Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, član Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VTSV BiH) i predsjedavajući Stalne komisije VSTV-a BiH za efikasnost tužilaštava;
  • g. Miodrag Bajić, zamjenik glavnog tužioca Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske – specijalni tužilac/rukovodilac Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala;
  • g. Pavo Radoš, zamjenik glavnog tužioca Tužilaštva Brčko distrikta BiH;
  • g. Admir Suljagić, direktor Sekretarijata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH;
  • gđa. Sabina Sarajlija, glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo;
  • g. Mirza Hukeljić, tužilac Tužilaštva BiH;
  • g. Mirza Hadžiomerović, zamjenik glavne disciplinske tužiteljice (UDT);
  • g. Tihomir Jurko, zamjenik glavnog tužitelja Federalnog tužilaštva Federacije BiH;
  • g. Drino Galičić, pravni savjetnik za pitanja vladavine prava pri EUD i EUSR;
  • g. Jens Woelk, viši pravni savjetnik za pitanja evropskih integracija pri VSTV BiH, i
  • gđa. Lejla Selmanović, saradnica višeg pravnog savjetnika za pitanja evropskih integracija pri VSTV BiH.

Delegaciju je pratila voditeljica projekta, gđa. Isabelle Arnal, zajedno s prevoditeljicom gđom. Lejlom Taljić.

Prvog dana tehničke studijske posjete, učesnici su u sjedištu GiP – Justice Cooperation Internationale (JCI) upoznati s općim pregledom francuskog pravnog sistema i sedmičnim rasporedom posjeta predviđenih za delegaciju. Uvodni sastanak je poslužio kao prilika za članove delegacije iz BiH da postave relevantna uvodna pitanja u vezi institucija koje će posjetiti, kao što su Generalna inspekcija pravosuđa ili Visoko sudsko vijeće. Detaljnija diskusija o određenim budućim aktivnostima u okviru EU4Justice projekta nastavila se i kasnije u prisustvu g. Renauda Van Ruymbekea.

G. Beynel, voditelj Generalne inspekcije pravosuđa.
G. Beynel, voditelj Generalne inspekcije pravosuđa.

U Generalnoj inspekciji pravosuđa (Inspection Générale de la Justice – IGF), kao tijelu Ministarstva pravde, delegacija iz BiH sastala se sa g. Beynelom, voditeljem Generalne inspekcije, koji je predstavio ukupnu organizaciju, misiju i rad Generalne inspekcije, zajedno sa svojim kolegama.

U kontekstu nosilaca pravosudne funkcije, IGJ ima četiri osnovne zadaće:

  • i) nadzor nad funkcioniranjem sudova i tužilaštava;
  • ii) interne istrage (enquete administrative);
  • iii) revizija sudova i tužilaštava; i
  • iv) misije procjene javnih politika kao što je krivična politika po određenom pitanju.

Što se tiče disciplinskih pitanja, uloga Generalne inspekcije jeste nezavisno vođenje preliminarnih internih istraga. Odluku o nastavku disciplinskog postupka protiv nosioca pravosudne funkcije (sudija i tužilaca) donosi ministar pravde na temelju pisanog izvještaja koje je izradila Generalna inspekcija. Visoko sudsko vijeće (Conseil Supérieur de la Magistrature – CSM) je jedina institucija nadležna za disciplinske postupke u smislu da presuđuje u disciplinskim postupcima koji se vode protiv sudija i dostavlja mišljenje Ministarstvu pravde u disciplinskim predmetima protiv tužilaca.

Jedan od rezultata posjete je i planirana analitička misija tri inspektora IGJ-a Uredu disciplinskog tužioca u Sarajevu na jesen 2019. godine, dok će tužioci UDT-a nastaviti raditi na praktičnim predmetima kod internih istraga u Parizu početkom 2020 godine.

Prvostepeni sud u Parizu.
Prvostepeni sud u Parizu.

Na Prvostepenom sudu u Parizu, delegacija BiH se sastala s gđom. Flocquet, zamjenicom tužioca i voditeljicom Odjela za organizovani kriminal Tužilaštva u Parizu, u sklopu Međuregionalne specijalizirane radne grupe za Pariz (JIRS), zadužene za provođenje istraga i procesuiranje najsloženijih predmeta organizovanog kriminala, uključujući i na međunarodnom nivou. Gđa. Flocquet je predstavila cjelokupnu organizaciju, rad institucije i metodologiju na temelju koje se počinioci krivičnih djela izvode pred sudove. Svrha posjeta je da se s jedne strane razumiju ciljevi nove organizacije, odnosno odgovori na potrebe postojanja specijaliziranih tužilaca, te izazove koordinacije složenih istraga između različitih struktura (JIRS i pojedinačna tužilaštava), s druge.

Na sastanku u Nacionalnom finansijskom tužilaštvu (Parquet National Financier – PNF), g. Toublanc, tužilac i generalni sekretar, predstavio je rad institucije koja je uspostavljena zakonom od 14. decembra 2013. godine, sa sljedećim područjima nadležnosti:

  • djela protiv integriteta: korupcija, trgovina utjecajem, favoriziranje, pronevjera javnih sredstava, nezakonito stjecanje interesa, podmićivanje, kupovina glasova,
  • djela protiv privrede i platnog prometa: teške porezne prevare, pranje novca, PDV,
  • djela na berzama: trgovanje na temelju povlaštenih informacija, manipulacija cijenama, širenje lažnih informacija (isključiva nadležnost za krivična djela povezana s berzama).

Tužioci PNF-a rade s asistentima koji su specijalizirani za berze, finansijske analize, poreska pitanja i pitanja nabavki, a u cilju bolje efikasnosti.

Prezentacija PNF-a pokazala je da je jedan od najvažnijih kriterija za procjenu njegova rada iznos oduzete nezakonito stečene imovine, kao i novčane kazne i naknada štete presuđene odlukama krivičnog suda u Parizu u krivičnim predmetima koje pokreće PNF.

Le Conseil Supérieur de la Magistrature (CSM) – Visoko sudsko vijeće

G. Sudre, zamjenik glavnog tužitelja Kasacionog suda i potpredsjednik tužilačkog podvijeća, g. Cabut, zamjenik tužioca Tužilaštva u Evriju, g. Natali, odvjetnik imenovan od strane predsjednika nacionalne Advokatske komore, svi članovi Visokog sudskog vijeća, predstavili su instituciju u generalnim crtama nakon čega su uslijedile zasebna izlaganja o ocjenjivanju rada sudija i tužilaca, disciplinskim i etičkim (deontološkim) pitanjima te općim zadaćama Vijeća.

Vijeće čine sudije, tužioci i predstavnici civilnog društva. Članovi i dalje obnašaju svoju funkciju sudije ili tužioca paralelno sa svojim članstvom u Vijeću.

Prema članu 65. Ustava Francuske, Visoko sudsko vijeće odgovorno je za disciplinska i etička pitanja. Kao što je prethodno navedeno, odlučuje u disciplinskim postupcima koji se vode protiv sudija te dostavlja mišljenje ministarstvu pravde o odlukama koje se tiču tužioca. Žalba protiv odluke donesene u disciplinskom postupku podnosi se Državnom vijeću (Conseil d'Etat), najvišem upravnom sudu u Francuskoj.

Za razliku od situacije u BiH, ocjenjivanje rada sudija i tužilaca temelji se isključivo na kvaliteti a ne kvantiteti rada. Sudije i tužioci nemaju propisanu godišnju kvotu.

Posljednji dan studijske posjete bio je posvećen sastancima u Tužilaštvu Versaillesa, Apelacionom sudu u Versaillesu i Prvostepenom sudu u Versaillesu.

G. Cimamonti, glavni tužilac pred Apelacionim sudom u Versaillesu.
G. Cimamonti, glavni tužilac pred Apelacionim sudom u Versaillesu.

G. Cimamonti, glavni tužilac pred Apelacionim sudom u Versaillesu, detaljno je opisao obim svojih nadležnosti u strukturi francuskih tužilaštava i evoluciju tužilačke funkcije. Delegacija je posebno cijenila otvorenost njegovih komentara, što je potaknulo dalja pitanja.

Gđa. Caillibotte, glavna tužiteljica Versaillesa i g. Mackowiak, predsjednik Suda u Versaillesu.

U poslijepodnevnim satima, delegaciju je primila gđa. Dervieux, zamjenica tužioca pred Prvostepenim sudom u Versaillesu. Delegacija se sastala s g. Mackowiakom, predsjednikom Suda u Versaillesu i gđom. Caillibotte, glavnom tužiteljicom Versaillesa.

Predstavili su rad Prvostepenog suda u Versaillesu i njegovu organizaciju u formi „diarhije“, imajući u vidu da instituciju zajednički vode glavni tužilac (direktna nadležnost nad tužiocima) i predsjednik suda (direktna nadležnost nad sudijama). Delegacija iz BiH je posjetila i niz specijaliziranih jedinica Tužilaštva (kao što su pritužbe i direktni policijski izvještaji) te prisustvovala ročištu prilikom izricanja presude protiv počinioca krivičnog djela u skraćenom postupku (comparution imédiate).

Sve u svemu, tehnička studijska posjeta delegacije BiH Parizu ocijenjena je kao vrlo uspješna. Razmjena informacija i mišljenja zasigurno je utrla put novom pristupu dvaju pravnih sistema. Posjeta je predstavljala izvrsnu polaznu osnovu za buduću saradnju koja bi mogla donijeti samo koristi za pravosuđe u BiH.

Linkovi: