U Sarajevu je od 7. do 10. oktobra 2019. održan okrugli sto “Strategije i ključni istražni alati u oblasti kompleksnih finansijskih i komercijalnih predmeta”.
Cilj ovog događaja bio je ojačati interdisciplinarni pristup kompleksnim finansijskim istragama i razviti zajedničke osnove za tehnički i strateški napredak u svrhu unapređenja efikasnosti.
Učesnici su bili tužioci i istražitelji iz raznih tužilaštava, kao i predstavnici agencija za provedbu zakona i poreskih uprava.
Prvi dan posvećen je prezentaciji na temu “Kako otkriti i identificirati finansijski i računovodstveni kriminal u poslovnim kompanijama? Metode i procedure finansijskog i računovodstvenog kriminala” gdina Mikaela Ouanichea, eksperta EU. Gdin Ouaniche je ovlašteni računovođa i eksterni revizor, vještak registriran i na Žalbenom sudu u Parizu i na Međunarodnom krivičnom sudu (ICC).
Preostala tri dana posvećena su prezentaciji studije slučaja “Pravni i operativni izazovikompleksnih finansijskih i ekonomskih krivičnih istraga – strategija i istražne tehnike” koju je pripremio ekspert EU gdin Renaud Van Ruymbeke, bivši Dekan istražnih sudija specijaliziran za izrazito kompleksne predmete finansijskog i ekonomskog kriminala na Sudu u Parizu. Ova studija slučaja specifično je izrađena za potrebe ovog okruglog stola. Ticala se krivičnih djela vezanih za nabavku, korupciju, utaju poreza i pranje novca u kontekstu offshore bankovnih računa u više zemalja i lažnih kompanija. Ova vježba i kasnije diskusije provele su učesnike kroz faze tužilačke strategije. Bila je to prilika i za razgovor o pitanjima uzajamne pravne pomoći i zaplijene i oduzimanja imovine.
Eksperti gdin Marc Brisset-Foucault, počasni zamjenik generalnog tužioca i nekadašnji istražni sudija specijaliziran za predmete finansijskog kriminala, i gdin Claude Chaillou, istražitelj specijaliziran za vrlo kompleksne utaje poreza u Sudskoj istražnoj službi za finansije, predstavili su “Prve i ključne istražne korake u procesu donošenja istražnih odluka za rješavanje studije slučaja”.
Okrugli sto je organizovan na način koji je omogućio maksimum interakcije između učesnika ieksperata.