Gospođa Sanela Tunović, ključna ekspertica za izvještavanje, komunikaciju i vidljivost, i gospodin Adi Delić, ključni lokalni ekspert za krivično pravo, učestvovali su ispred EU4Justice projekta na okruglom stolu „EU i BiH: Zajedno za snažniju vladavinu prava – uvid u reformu vladavine prava u BiH kroz prizmu EU projekata“.
Događaj je organizovan povodom Međunarodne sedmice podizanja svijesti o prevarama (18–22. novembra 2019), koja je prvi put obilježena u Bosni i Hercegovini, s ciljem da se predstave aktuelni bilateralni i regionalni EU projekti i razgovara o važnosti reforme vladavine prava.
U diskusiji su učestvovali građani, stručnjaci i akademska zajednica, pri čemu se razgovaralo o važnosti napretka reformskih procesa u ovom području i predstavljeni su primjeri projektnih aktivnosti koje je podržala Evropska unija u Bosni i Hercegovini.
Ključne fraze o kojima je vođena diskusija tokom okruglog stola bile su sljedeće: „vladavina prava“ i „politička volja“, te kako se ove dvije fraze tumače kao dio reforme pravosuđa Bosne i Hercegovine.
Gospođa Tunović je naglasila da projekat EU4Justice sarađuje sa cjelokupnim lancem krivično-pravnih ustanova u BiH. Projekt potiče interdisciplinarni pristup saradnji među sucima, pravnicima, agencijama za provođenje zakona i sudskim vještacima. Cilj je efikasnije praćenje imovine stečene vršenjem teških krivičnih djela, tako da tužitelji mogu podići optužnice koje će voditi do presuda. Krajnji cilj EU4Justice je dodana vrijednost za građane: pravosuđe postiže mjerljive ishode u radu na pitanjima prevara.
EU projekti u oblasti reforme vladavine prava podržavaju vlasti BiH u procesu usklađivanja koji se odnosi na pravnu stečevinu EU i u provođenju reformskih preporuka iz Mišljenja Komisije, izvještaja o zemlji i drugih procjena specifičnih za pojedinu zemlju.
Vladavina prava je jedno od osnivačkih načela EU. Pravilno funkcionirajući pravosudni sistem i efikasna borba protiv korupcije od najvećeg su značaja za građane i uslov za BiH da napravi napredak u procesu EU integracija.