Od pokretanja projekta EU4Justice 1. februara 2019. godine tim u Sarajevu do danas je pomoglo 18 evropskih eksperata iz tri različite zemlje u nastojanju da izgrade povjerenje kod korisnika projekta za vrijeme izazovnog perioda za pravosuđe, a kako bi unaprijedili učinkovitost, integritet i profesionalnost sudija, tužitelja i policijskih istražitelja u Bosni i Hercegovini (BiH). Svaka implementirana aktivnost odražavala je našu zajedničku opredijeljenost da ističemo važne teme za pravosuđe s naročitim fokusom na etiku i integritet, upravljanje i nadgledanje rada tužitelja, a kako bi ojačali učinkovitost istraga o korupciji i u disciplinskim stvarima.
Krajnji cilj za sudstvo u BiH je postizanje održivih konkretnih rezultata u borbi protiv korupcije i u visokoprofiliranim finansijskim istragama sa sudskim odlukama o zaplijeni i oduzimanju nelegalno stečene imovine. Odgovarajući na ovaj izazov projekat promovira interdisciplinarni pristup među tužiteljima i agencijama za provedbu zakona kako bi učinkovitije upratili nelegalno bogaćenje i omogućili tužiteljima da podignu optužnice koje će dovesti do osuđujućih presuda. Eksperti iz EU i korisnici projekta uviđaju da nedostatak interdisciplinarnog pristupa i odgovarajuće međunarodne saradnje u pravosudnim pitanjima koristi samo kriminalcima i ozbiljno podriva vladavinu prava.
Do sada smo na pravom putu napretka s našim korisnicima u rješavanju nekih od nalaza iz Izvještaja nezavisnih viših eksperata o vladavini prava u Bosni i Hercegovini objavljenog u Briselu 5. decembra 2019.
Sarađivali smo sa cjelokupnim sektorom pravosuđa u krivičnim stvarima u BiH, a u prvoj godini smo se fokusirali na razmjenu iskustava s tužiteljima. Iznad svega cijenimo kolegijalni pristup između praktičara iz BiH i iz EU. Na taj način svako od njih može vlastiti pravni sistem pogledati kroz lupu iskustava drugog i tako svima postaje jasnije šta je potrebno učiniti.
Između ostalog, za vrijeme prvih 28 misija eksperata organizirano je 9 okruglih stolova na kojima su razmatrane studije slučaja o visokoprofiliranim finansijskim istragama, istražnim metodama u disciplinskim predmetima koji uključuju sudije i tužioce, dobra praksa u organizaciji i ulozi sudskih vještaka, kao i utjecaj sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu na jurisprudenciju krivičnih sudova u Federaciji BiH.
Sljedeće aktivnosti će uskoro biti implementirane uz podršku lokalnih eksperata:
- Razmjena iskustava o “Komunikaciji tužitelja s medijima i javnosti”;
- Jačanje prava žalitelja i žrtava;
- Izrada protokola o upravljanju i nadgledanju rada tužitelja zasnovanih na preporukama eksperata Evropske unije, uz konsultacije s članovima Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća;
- Promoviranje etike i integriteta duž cijelog pravosudnog lanca kroz diskusije, radionice i studije slučaja;
- Jačanje inicijalne obuke za novoimenovane tužitelje s fokusom na principe mentorstva;
- Unapređenje operativnog pristupa složenim finansijskim istragama na temelju studija slučaja;
- Analiza nedostataka i
potreba u funkcioniranju agencija za upravljanje oduzetom imovinom u Federaciji
i Republici Srpskoj; radionica o zaplijeni i oduzimanju nelegalno stečene
imovine i
- Dalji koraci u
uspostavljanju informatičkog pilot projekta za međusobno povezivanje sistema za
upravljanje predmetima tužiteljstva sa informatičkim sistemom policije.
Za izgradnju pouzdanog pravosuđa u Bosni i Hercegovini od suštinskog je značaja da svi akteri odigraju svoje uloge u skladu sa svojim ovlastima.
Također sam uvjerena da je uspjeh u borbi protiv korupcije nemoguće postići bez uključivanja civilnog društva i medija.
Sarajevo, 16. januar 2020.
Isabelle Arnal, Vođa tima