Događaji Edukacija Ostalo Vijesti

Najava treninga iz oblasti pretraživanja podataka iz otvorenih izvora u aprilu i maju 2021.godine.

Pretraživanje podataka iz otvorenih izvora (OSINT) široko je priznato kao učinkovita i efikasna istražna metodologija kako za privatne istražitelje tako i za organe za provođenje zakona.  Konkretno, organi za provođenje zakona OSINT metodologiju mogu koristiti kada ne postoji direktna potreba za prisilnim mjerama, što doprinosi proporcionalnosti i supsidijarnosti istraga. S druge strane, ogromna je količina dostupnih podataka iz ‘otvorenih izvora’, koji se mogu iskoristiti u gotovo svakoj istrazi, što poboljšava efikasnost istrage i krivičnog gonjenja organiziranog kriminala i korupcije.

Zbog toga je OSINT, ili jednostavno ‘pretraživanje interneta’, kako se OSINT ponekad naziva, tema o kojoj se policijski istražitelji široko podučavaju, a mnoge agencije za provođenje zakona u svojim istražnim odjeljenjima imaju OSINT stručnjake.

Odgovarajuće vještine pretraživanja otvorenih izvora nisu nešto što se može podučavati iz knjige ili kroz teorijska predavanja.  Iako se neki tehnički aspekti mogu savladati čitanjem ili slušanjem, najbolji način ovladavanja ovim vještinama je putem obuke na radnom mjestu ili vrlo praktičnih kurseva.

Tokom posljednjih godina, OSINT metodologija i obuka u ovoj oblasti značajno su uznapredovali. Većina obuka o OSINT-u temelji se na šest ključnih načela (i ishoda učenja):

  • Razumjeti karakteristike okruženja otvorenih izvora u smislu kvalitete podataka, pravnih posljedica i operativne sigurnosti;
  • Razumjeti načine rada pretraživača (tražilica) i naprednih strategija pretraživanja, uključujući korištenje Bulove (Boolean) logike;
  • Biti upoznat s dostupnim javnim registrima, posebno u relevantnim jurisdikcijama, te biti u stanju pretraživati takve registre izvan svoje nadležnosti;
  • Razumjeti kako se pojedinci mogu identificirati online (na internetu) i biti u stanju prepoznati i koristiti relevantne izvore podataka kao što su društveni mediji, te povrede podataka;
  • Razumjeti kako bi trebala izgledati pouzdana, odgovorna i srazmjerna metodologija pretraživanja otvorenih izvora i biti u stanju primijeniti metodologiju koja će ‘izdržati’ provjere (u sudnici);
  • Biti u stanju prepoznati kako se može utvrditi geolokacija neke slike ili videozapisa i primijeniti relevantne metodologije.

Projekt EU4Justice, u saradnji s centrima za edukaciju sudija i tužilaca FBiH i RS, organizira dva kruga online obuka za sudije i tužioce na temu „Podaci iz otvorenih izvora – OSINT“ s namjerom osnaživanja istražnih vještina tužilaca, sudija, predstavnika organa za provođenje zakona i istražitelja.

Predavanja će se fokusirati na:

  • Pretraživači, pretraživanje osoba;
  • Metodologija, javni registri; i
  • Kvalitet podataka, geolokacija.

Zbog specifičnosti online treninga, trening će biti organizovan u dva kruga, a svaki krug će biti realizovan kroz tri sesije.

Broj učesnika po jednom krugu je ograničen na 12. (Ukupan broj učesnika za oba kruga je 24).

Krug 1/datum: 19,20,21 april 2021, od 09.30h – 12.30h

Krug 2/datum: 5, 6, 7 maj 2021, od 09.30h – 12.30h

Rok za prijave je 15.4.2021. za oba kruga.

Učesnici će biti odabrani na osnovu hronološkog prijema aplikacije. Vrlo je važno da prilikom prijave na trening, učesnici navedu da li je prijavljuju za “Krug 1” ili za “Krug 2”.

Da biste se prijavili za ovu obuku, molimo kontaktirajte gdin. Almir Tabaković, CEST FBIH (almir.tabakovic@cest.gov.ba) ili gdin. Nikola Mitrović, CEST RS (nikola.mitrovic@rs.cest.gov.ba). Za sva ostala pitanja obratite se gđi. Maji Čvoro, EU4Justice projekat (maja.cvoro@xpertisefrance.fr ) ili putem telefona +387 65 337 399.

Materijal za čitanje:

Solving the MH17 and the Skripal Case: How Bellingcat Demonstrates the Power of OSINT

How Less is More: Advanced Google searching

Photo credit: https://www.euseca.com/course/osint/