Događaji Vijesti

Održana 18. konferencija glavnih tužilaca u BiH

Godišnja konferencija glavnih tužilaca u Bosni i Hercegovini održana je 29. maja 2024. godine u Tesliću u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), uz finansijsku podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i Projekta EU4Justice-Faza II.

Fokus konferencije bio je na rezultatima rada tužilaštava u predmetima organiziranog kriminala i korupcije, izvještajima o imovini i interesima nosilaca pravosudnih funkcija i članova VSTV-a BiH, smjernicama za objavljivanje sudskih i tužilačkih odluka, akata i informacija o predmetima, te procesuiranju krivičnih dijela izbornih prevara.

Istakavši važnost uloge glavnih tužilaca u procesu uspostave efikasnog i kvalitetnog pravosudnog sistema, posebno u oblasti borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, predsjednik Lagumdžija je u svom obraćanju naglasio da je i jedna od mjera iz Reformskog programa, unapređenje sistema odgovornosti predsjednika sudova i glavnih tužilaca za rad pravosudnih institucija kojima rukovode, s posebnim naglaskom na procesuiranju organizovanog kriminala i korupcije. „Zajedno sa međunarodnim partnerima, kroz niz aktivnosti, VSTV BiH nastoji osigurati preduslove za brži, kvalitetniji i efikasniji rad na ovim predmetima, svjesni da će konačna ocjena rada i kredibilnosti pravosuđa, zavisti od toga kako smo odgovorili na izazove u borbi protiv ovih i sličnih pošasti društva.“, naglasio je predsjednik Lagumdžija.

Šef Odjela za vladavinu prava pri Uredu specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini Alfredo Strippoli, obratio se učesnicima ispred Ureda EU u BiH i istakao da je usvajanje izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u BiH, koje se odnose na integritet, u septembru 2023. godine, bio veliki iskorak. Naglasio je važnost neodložne primjene usvojenih izmjena i dopuna. “Navedenim izmjenama i dopunama revidiran je sistem podnošenja izvještaja o imovini i interesima, unaprijeđena njegova transparentnost, te je uvedena provjera izvještaja o imovni i interesima, što je relevantno za otkrivanje i prevenciju sukoba interesa, kao i otkrivanje slučajeva neobjašnjivog bogaćenja. Stoga se te izmjene i dopune smatraju ključnom mjerom za unapređenje integriteta pravosuđa i vraćanje povjerenja javnosti. Međutim, kasni se sa uspostavom Odjela VSTV-a za provjeru izvještaja o imovini i interesima, zbog propusta nadležnih organa da osiguraju potrebna finansijska sredstva”, istakao je g. Strippoli.

Izvor: Pravosudje.ba