Događaji Vijesti

Oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom: pogled izvan okvira tradicionalnih koncepata i važnost finansijskih istraga

Vođene profitom, mreže organizovanog kriminala u Bosni i Hercegovini i šireg regiona zapadnog Balkana generišu veliku količinu finansijske dobiti, putem koje rasplamsavaju kriminal, podrivaju institucije, zaustavljaju ekonomski i društveni napredak i ugrožavaju sigurnost. Oduzimanje imovine je i dalje jedno od najefikasnijih sudskih oruđa za lišavanje kriminalaca njihove nezakonito stečene dobiti. Također, ovim se jasno prenosi poruka da se ne isplati upuštati u aktivnosti organizovanog kriminala i korupcije. S obzirom da se organizovane kriminalne grupe sve više služe modernim tehnološkim rješenjima, pravosuđe mora prevazići tradicionalne istražne koncepte i razumjeti važnost finansijskih istraga.

Kao odgovor na ovaj izazov, Program za zapadni Balkan AIRE Centra i EU4Justice projekat u Bosni i Hercegovini, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije, su održali stručnu radionicu o povratu nezakonito stečene imovine koja je okupila državne i regionalne tužioce, saradnike i druge pravnike. Ova radionica, prva u nizu, označava početak novog programa obuke fokusiranog na ključne aktere u lancu pravde – tužioce i sudije koji procesuiraju predmete organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini.

“Najnovije istraživanje AIRE Centra ‘Analiza prakse tužilaštava Bosne i Hercegovine u predmetima organizovanog kriminala i korupcije ‘ naglašava da je oduzimanje nezakonito stečene imovine jedno od najefikasnijih oruđa u borbi protiv organiziranog kriminala, iako su i dalje prisutni značajni izazovi u provedbi. Nedosljedna praksa, nedostatak resursa i nedostatak stručnosti, posebno u finansijskoj forenzici, ometaju efikasno procesuiranje ovih zločina. Cilj ovog niza radionica jeste pružiti jasan uvid u dobre prakse, ali i izazove pri oduzimanju imovine, te ponuditi priliku državnim i regionalnim stručnjacima i pravnicima da se okupe i diskutuju o modalitetima saradnje, kao i o zajedničkom pristupu i borbi protiv navedenih kriminalnih radnji, rekla je Martina Raguž, projektna menadžerica AIRE Centra.

“U svjetlu procesa evropskih integracija i zahtjeva koje postavlja MONEYVAL, neophodno je uspostavljanje smislenog i sistematskog mehanizma za provođenje finansijskih istraga u Bosni i Hercegovini. Finansijske istrage je neophodno provoditi paralelno sa krivičnim istragama, kako bi se otkrila i oduzela imovinska korist stečena kriminalom. Finansijska istraga je proaktivan postupak koji se oslanja na međuinstitucionalnu saradnju i razmjenu informacija između više organa u okviru djelokruga regulisanog zakonom. Danas smo podijelili znanja i vještine koje se tiču identifikacije i dokazivanja stvarnog vlasništva imovinske koristi stečene kriminalom. Današnji događaj ima za cilj jačanje ukupnog kapaciteta tužilaštva i poboljšanje individualnih vještina tužilaca u rukovanju različitim vrstama oduzimanja imovine, rekao je Mika Aalto, voditelj komponente za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala u okviru EU4Justice projekta.

Radionica koju su vodili Miloš Šoškić, tužilac Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore i prof. dr Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, obrađivala je ključne aspekte povrata imovine, uključujući redovno i prošireno oduzimanje nezakonite imovine, oduzimanje bez osuđujuće presude i mehanizme za oduzimanje nezakonito stečenog bogatstva. Učesnici su također imali priliku da čuju više o finansijskim istragama, fokusirajući se na otkrivanje nelegalne imovine, identifikaciju stvarnog vlasništva i istragu pranja novca povezanog sa organizovanim kriminalom i korupcijom. Praktične vježbe su omogućile učesnicima da primijene ove koncepte u studijama slučaja, koje su fokusirane na finansijske istrage i na uslove za dokaze.

“Raznolikost ekspertiza i praktična iskustva razmijenjena na ovoj radionici naglašavaju složenost i neophodnost jakih mehanizama povrata imovine. Baveći se pravnim izazovima i praktičnim preprekama, svi smo stekli dublji uvid u to kako moderno krivično gonjenje mora evoluirati da bi se vodila efikasna borba protiv nezakonitih aktivnosti. Navedene diskusije su otvorile put ka koordinisnim i efikasnijim naporima u oduzimanju imovine stečene kriminalom, ohrabrujući međuagencijsku saradnju i usklađivanje sa međunarodnim standardima. U konačnici, ovo doprinosi jačanju vladavine prava u Bosni i Hercegovini i širem regionu”, rekao je profesor Mujanović, viši ekspert AIRE Centra.

Ova radionica je ključni dio napora AIRE Centra i EU4Justice projekta u BiH usmjerenih na jačanje djelotvornog procesuiranja organiziranog kriminala i korupcije, u skladu sa evropskim standardima i pravnom stečevinom Evropske unije.