U saradnji s Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH (CEST FBiH), projekat EU4Justice organizirao je dvodnevnu radionicu pod naslovom „Etika i integritet“ za više od 45 sudija i tužitelja iz raznih sudova i tužilaštava u BiH.
Predsjednica Ustavnog suda Federacije BiH gospođa Aleksandra Martinović predstavila je temu „Nezavisnost i nepristrasnost sudske vlasti“.
„Sudija je u obavljanju svoje funkcije nezavisan u odnosu na zakonodavnu i izvršnu vlast, javnost, medije i druge institucije društva, kao i u odnosu na konkretne stranke u postupku.“ – istakla je gospođa Martinović tokom svoje prezentacije.
Voditeljica projekta EU4Justice gospođa Isabelle Arnal istakla je da se od svih predstavnika pravosuđa očekuje da održavaju najviše standarde etičkog integriteta u svim aspektima svog rada i života tokom cijele karijere.
“Za pravosuđe u cjelini postoji potreba za dugoročnim opredjeljenjem da će se osigurati da etika i integritet nisu teme kojima se treba baviti samo u toku uvodne edukacije, već da se iste analiziraju i u toku obuke na radnom mjestu”. – izjavila je gospođa Arnal.
Gospodin Mirza Hadžiomerović, zamjenik glavnog disciplinskog tužioca iz Ureda disciplinskog tužioca, u detalje je učesnicima radionice izložio materiju vezanu za disciplinski postupak i praksu fokusirajući se na sljedeće: kodeksi sudske i tužilačke etike; diskusija o odabranim slučajevima iz prakse/hipotetičkim predmetima; te teme prihvatanja darova, javni istupi i izuzeće.
Gospođa Cristiana Macchiusi, inspektor u Ministarstvu pravde Italije bila je jedan od glavnih govornika i njeno izlaganje je bilo na temu “Izvori disciplinske odgovornosti sudija i tužilaca u talijanskom sistemu: pritužbe, sankcije i lijekovi”. Gospođa Macchiusi je također predstavila dvije studije slučaja specifično razvijene za ovu radionicu. Učesnici su imali priliku da razgovaraju o detaljima ovih slučajeva.
Gospođa Aldijana Porča, disciplinska tužiteljica iz Ureda disciplinskog tužioca razgovarala je sa učesnicima o odabranim slučajevima iz prakse ali i o nekim hipotetičkim slučajevima. Tokom svoje prezentacije, fokusirala se na korištenje društvenih mreža, aktivnosti koje su nespojive s pravosudnom funkcijom i dodatne djelatnosti, te komunikaciju s klijentima.
Radionicu je karakterizirala živa diskusija i aktivan doprinos učesnika.
Projekat EU4Justice promovira najbolju praksu i standarde etičkog i profesionalnog ponašanja, koji su od ključne važnosti za sisteme sudstva i tužilaštva.