Događaji Edukacija Vijesti

Radionica o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i ekstradiciji

Projekat EU4Justice, u saradnji sa CEST-om FBiH i CEST-om RS, organizuje obuku pod nazivom: „Međunarodna pravna pomoć u krivičnim stvarima i ekstradiciji“,

Međunarodna pravna pomoć u krivičnim stvarima postupak je koji se generalno uređuje ugovorom ili se odobrava domaćim pravom, a putem kojeg države traže i pružaju informacije koje se mogu koristiti kao dokaz u krivičnim predmetima. U svijetu ubrzanih procesa, u kojem kriminalci sve češće grade trans i međunarodne mreže, uzajamna pravna saradnja sve više postaje imperativ za rješavanje ovih izazova.

Cilj radionice koja će se održati 27.5.2021. godine, od 09.30 do 12.30 sati, putem interneta za sudije i tužitelje u cilju podizanja svijesti o različitim proceduralnim putevima, pravnim osnovama i praksi između Bosne i Hercegovine i drugih zemalja. Poseban fokus stavlja se na informacije koje su vezane za odnose s Republikom Srbijom, Republikom Hrvatskom, Saveznom Republikom Njemačkom, Sjedinjenim Američkim Državama i Narodnom Republikom Kinom. Simultani prevod će biti obezbijeđen.

U okviru projekta EU4Justice izrađen je “Priručnik o uzajamnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i ekstradiciji” u namjeri da s tužiocima i sudijama podijeli metodologiju rada, praksu i savjete i tako im omogući da efikasnije rješavaju dodijeljene predmete koji imaju međunarodni karakter. Gospoda Bernard Rabatel i Nikola Sladoje, koji su razvili vodič će ga i predstaviti na radionici.

Gospodin Bernard RABATEL je u francuskom pravosuđu (magistrat) već 40 godina. Od januara 2014. do juna 2018. obavljao je dužnost glavnog javnog tužitelja (procureur general) Žalbenog suda Fort de France (Martinik). Od jula 2012. do decembra 2013. godine radio je kao zamjenik glavnog nezavisnog odvjetnika (avocat général) na Apelacionom sudu u Lyonu (Francuska). Od marta 2008. do juna 2012. godine, raspoređen je na mjesto zamjenika šefa Pravnog odjela Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEX KOSOVO), koja je bila najveća civilna misija ikada pokrenuta u okviru Evropske sigurnosne i odbrambene politike. Centralni cilj Misije bio je pružanje pomoći i podrške kosovskim vlastima u oblasti vladavine prava, posebno u području policije, pravosuđa i carina. Ovo je bila tehnička misija namijenjena pružanju mentorstva, praćenju rada i savjetovanju, dok je zadržan niz izvršnih ovlasti, posebno u pogledu organiziranog kriminala, pranja novca, korupcije i terorizma. Od 2002. do 2007. godine, g. Rabatel služio je kao sudija za vezu između Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. Imao je ured u Ministarstvu unutrašnjih poslova – Jedinica za pravosudnu saradnju. Također je sarađivao sa ambasadom Francuske u Londonu kao savjetnik za pravosudne poslove. U tim svojstvima bio je odgovoran za podsticanje pravne saradnje između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske u oblastima kao što su međunarodna pomoć u pravosuđu, postupci izručenja, premještanje zatvorenika i primjena Haške konvencije o građanskim aspektima međunarodne roditeljske otmice. Od 1996. do 2001. godine imenovan je na dužnost sudije za vezu (viši pravni savjetnik za vezu) u Washingtonu, DC, u Ministarstvu pravde Sjedinjenih Država, Krivično odjeljenje, Ured za međunarodne poslove, te na poziciju savjetnika za pravosudna pitanja u ambasadi Francuske u Sjedinjenim Državama.

Od 2000. Godine, gospodin Nikola Sladoje obavlja razne funkcije u Ministarstvu pravde BiH, a od 2004. godine i sada obavlja dužnost pomoćnika Ministra pravde BiH i ujedno rukovodioca Sektora za međunarodnu pravnu pomoć i saradnju u krivičnim i građanskim stvarima (kontakt tačka  u ime BiH u svim sudskim postupcima za komunikaciju sa inostranstvom). Kao vođa tima učestvovao u izradi prvih zakona o krivičnom postupku, o parničnom postupku i mnogih drugih zakona na nivou BiH. Istovremeno u periodu od 2008. godine Predsjednik ili član Državne komisije za polaganje stručnog upravnog ispita za rad u organima uprave sa visokom školskom spremom.

Član je tročlanog pregovaračkog tima Bosne i Hercegovine za zaključivanje međunarodnih ugovora iz oblasti pružanja međunarodne pravne pomoći (učestvovao je kao pregovarač  u zaključenju svih međunarodnih ugovora  iz  oblasti pružanja međunarodne pravne pomoći koje je Bosna i Hercegovina zaključila sa drugim državama u periodu od 2003. godine do danas).

Kao edukator je u centrima za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske i Federacije BiH za oblast međunarodne pravne pomoći u građanskim i krivičnim održao preko pedeset seminara na temu „Pružanja međunarodne pravne pomoći“. Učestvovao je na više međunarodnih i regionalnih konferencija vezanih za oblast krivičnog, građanskog i međunarodnog prava.

Rok za prijavu je 25.5.2021. godine.

Da biste se prijavili za ovu obuku, molimo kontaktirajte gdin. Almir Tabaković, CEST FBIH (almir.tabakovic@cest.gov.ba) ili gdin. Nikola Mitrović, CEST RS (nikola.mitrovic@rs.cest.gov.ba). Za sva ostala pitanja obratite se gđi. Maji Čvoro, EU4Justice projekat (maja.cvoro@xpertisefrance.fr ) ili putem telefona +387 65 337 399.