Događaji Edukacija Vijesti

Radionice “Najbolje prakse u pogledu privremenog i trajnog oduzimanja imovine”

Dana 3. marta 2020. godine, u Sarajevu je održana radionica „Najbolje prakse u pogledu privremenog i trajnog oduzimanja imovine“. Cilj događaja bio je da se razmijene najbolje prakse iz zemalja EU i BiH u vezi s privremenim I trajnim oduzimanjem imovine stečene vršenjem krivičnih djela.

Domaći i međunarodni stručnjaci predstavili su različite perspektive u pogledu privremenog i trajnog oduzimanja imovine auditoriju od preko 50 učesnika. Učesnici su bili predstavnici različitih pravosudnih institucija i agencija za provođenje zakona iz cijele Bosne i Hercegovine.

U svom uvodnom obraćanju, gđa Isabelle Arnal, voditeljica EU4Justice projekta istakla je sljedeće: „Naš izbor je da prikažemo interdisciplinarni pristup temi koja odražava čitav proces privremenog oduzimanja imovine stečene vršenjem krivičnih djela u fazi prije početka sudskog postupka i trajnog oduzimanja tokom faze sudskog postupka, koji uključuje tužioce, policijske službenike i sudije. “

Gospodin Vinko Jakić, direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, istakao je izazove s kojima se suočava Agencija, predstavio njene aktivnosti, odnose s tužilaštvima i sudovima te budući trend razvoja Agencije. Gospođa Svjetlana Kusić, direktorica Agencije za upravljanje oduzetom imovinom Republike Srpske, predstavila je rad Agencije.

Učesnici su razgovarali o pitanjima koje su predstavili gospodin Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu u okviru teme: „Pravni okvir za privremeno i trajno oduzimanje nezakonito stečene imovine, i gospođa Diana Kajmaković, zamjenica glavne tužiteljice Tužilaštva BiH u okviru teme: „Najbolje prakse finansijskih istraga i oduzimanja imovinske koristi“.

Gospođa Anne Haller, rukovoditeljica Pravnog Odjela Agencije za upravljanje zaplijenjenom i konfiskovanom imovinom i za naplatu potraživanja (AGRASC), predstavila je izazove s kojima se suočava AGRASC tokom postupka zapljene i konfiskacije nezakonito stečene imovine. Dok je gospođa Ljiljana Filipović, predsjednica Krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda FBiH, održala prezentaciju na temu: „Praksa osiguranja oduzimanja i oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom u FBiH“.

Neke od preporuka razmatranih na kraju radionicu su sljedeće:

  • U prijedlogu za privremeno oduzimanje nezakonito stečene imovine koji je tužilac podnio sudu, tužilac bi trebao navesti da bi predmetnom imovinom Agencije za upravljanje oduzetom imovinom (AUOI) trebale „upravljati“ a ne je samo „skladištiti“ ili „čuvati“, kako bi se podstakla svrsishodnija primjena zakonskih ovlaštenja AUOI-ja u skladu s važećim zakonima.
  • Da bi se uspostavio funkcionalan sistem privremenog oduzimanja imovine u BiH, potrebno je uspostaviti centralni registar oduzete imovine kao i centralni registar bankovnih računa fizičkih lica u BiH i katastar, kako bi se agencijama za provođenje zakona i tužiocima omogućio pristup u skladu sa važećim zakonima u BiH i standardima EU.
  • Potrebno je hitno uspostaviti Državnu agenciju za oduzimanje i upravljanje nezakonito stečenom imovinom.
  • Potrebno je pažljivo razmotriti pitanje povjeravanja upravljanja privremeno oduzetom imovinom nadležnim entitetskim agencijama.
  • Istražitelji bi trebali više sarađivati ​​s tužiocima, a tužioci trebaju slijediti sudsku praksu vrhovnih sudova koja je dostupna i objavljena. Samo takva saradnja može dovesti do boljih rezultata u smislu odobravanja mjera koje su tužioci predložili sudovima, kao i usklađivanja sudske prakse.
  • Da se potrebne osobe uključe u najraniju fazu istrage kako bi im se osigurao status u krivičnom postupku.

Ovaj događaj je organizovan u saradnji s centrima za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske i Federacije BiH.